1 listopada 2020

31. Niedziela Zwykła – Uroczystość Wszystkich Świętych

1. Przypominam, że ze względu na ograniczenia sanitarne w naszej świątyni może przebywać do 100 osób. Do naszej dyspozycji oprócz powierzchni kościoła jest salka przy zakrystii oraz kaplica pogrzebowa z nagłośnieniem. Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Do Komunii świętej nie podchodźmy wszyscy naraz. Komunię „na rękę” przyjmujemy w postawie stojącej. Osoby starsze, które nie mogą uklęknąć, bardzo proszę, aby stawały tuż przy stopniu, a nie za osobami klęczącymi.
  2. Nieszpory z wypominkami za zmarłych dziś o godz. 1500. Ze względu na decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada procesji nie będzie. Na wypominki roczne i jednorazowe można jeszcze składać w tym tygodniu w zakrystii po Mszy świętej i Różańcu. Wypominki jednorazowe będą odczytywane podczas Mszy świętej w Modlitwie Wiernych.
  3. Penitencjaria Apostolska w Watykanie wydała dekret na temat zyskiwania odpustów za zmarłych w okresie pandemii. Czytamy w nim (fragment):
    Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
    Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają cmentarz i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
    Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.”
  4. W oktawie Wszystkich Świętych (1-8.11.2020) nasza Parafia włączy się w akcję modlitewno-pokutną: Różaniec do Granic Nieba. Od poniedziałku do soboty po Mszy świętej o 1800 odmówimy w kościele Różaniec, a potem przejdziemy indywidualnie na cmentarz parafialny. Serdecznie zapraszam do udziału.
  5. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy :
    • w poniedziałek (2.11) – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze święte o 700, 1600 i 1800;
    • w środę (4.11) – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.
  6. Spowiedź dla dzieci i młodzieży szkolnej przed pierwszym piątkiem będzie w środę (4.11) w następujących grupach: klasa IV od 1600, klasy V i VI od 1630, klasa VIIa i VIIb od 1700 i od 1730 klasa VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych.  Okazja do spowiedzi dla dorosłych będzie w czwartek i w piątek od godz. 1700.
  7. Odwiedziny chorych w 1. piątek od godz. 900. Osoby, które z obawy o swoje zdrowie nie chcą skorzystać z tradycyjnej wizyty kapłana, proszę o wcześniejszą informację. Można również ustalić indywidualny termin wizyty. Zgłoszenia lub potwierdzenia wizyty kapłana u chorego proszę zapisywać u pana kościelnego lub telefonicznie u kierowcy pana Józefa Piekarczyka (numer telefonu 504-462-705).
  8. Sołtys i Rada Sołecka informuje, że nasza miejscowość przyłączyła się do zbiórki rękawic, szalików, czapek i skarpet dla bezdomnych, które zostaną przekazane siostrom Albertynkom z Krakowa i Zakopanego. Nową odzież można składać do 30 listopada br. do kosza w salce katechetycznej.
  9. Serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła: Anieli Zubrzyckiej, Adeli Węgrzyn, Helenie Drobny, Urszuli Spyrka, Danieli Bosak, Katarzynie Kubacka, Marii Kulak i Marcie Moniak. Na ten tydzień prosimy mieszkańców z następujących dziesięciu domów: 12, 13, 13a, 14, 15, 16, 17a, 17b, 17c, 17d. Natomiast w następnym tygodniu zapraszamy mieszkańców z numerów: 18, 19, 19a, 20, 20a, 20b, 20c, 20d, 21, 21a. Bardzo proszę, aby na bieżąco zgłaszać ewentualne poprawki i zapisywać je w specjalnym zeszycie, który jest dostępny w zakrystii. Dziękuję również za wszystkie ofiary złożone dziś z okazji niedzieli finansowej.
  10. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m. in. o czyśćcu jako przejawie Bożego miłosierdzia i o modlitewnej pomocy dla dusz w czyśćcu. Ponadto w numerze możemy przeczytać o księdzu, który dzięki modlitwie różańcowej przetrwał dwuletnią niewolę u dżihadystów. Dla dzieci jest kolejny numer Promyczka Dobra. Serdecznie zachęcam do nabycia i lektury.
  11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Bóg odwołał do wieczności śp. Agnieszkę Dyda. Pogrzeb we wtorek (3.11) o godz. 1000. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
    • Pon (Dzień Zaduszny) : 700, 1600 i 1800
    • Wt, Śr, Czw, Pt, Sob : 1800