Dzienne archiwum: 31 maja 2020

31 maja 2020

Niedziela Zesłania Duch Świętego

1. Dziś gościmy w naszej parafii wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu z Krakowa. Po Mszy świętej  będzie możliwość złożenia ofiary, która zostanie przekazana na projekt Adopcji Miłości, wspierający edukację dzieci z krajów Trzeciego Świata.
  2. Nasz Metropolita odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej. Udzielił jej tylko osobom w wieku 65 lat i więcej, wiernym z objawami infekcji oraz tym, którzy czują obawę przed zarażeniem. Pełny tekst dekretu jest na naszej stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń. Przy  tej okazji pragnę Wam serdecznie podziękować za Wasze zdyscyplinowanie i  podporządkowanie się trwającym wiele tygodni ograniczeniom związanym z uczestnictwem w liturgicznym życiu naszej parafii i jednocześnie przepraszam za wszelkie niedogodności i utrudnienia, które były z tym związane.
  3. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Obecni byli wszyscy członkowie. Podczas spotkania zostało omówione i zaplanowane wiele działań duszpasterskich i gospodarczych, które będą realizowane w najbliższej przyszłości. Więcej szczegółów podam za tydzień.  Natomiast już dziś chcę ogłosić, że decyzją Rady Parafialnej każda pierwsza niedziela miesiąca będzie tak zwaną „niedzielą finansową”, to znaczy składka z tej niedzieli  zostanie przeznaczona na planowane lub aktualnie realizowane inwestycje parafialne. Pierwsza taka niedziela będzie za tydzień 7 czerwca.
  4. Dzieci z klasy trzeciej zapraszam na spotkania przygotowujące do I Komunii świętej w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek na godz. 1600 do salki przy zakrystii. Natomiast w niedzielę po Mszy świętej o godz. 900 zostaną dzieciom poświęcone medaliki.
  5. W tym tygodniu przypada 1. piątek miesiąca – okazja do spowiedzi w czwartek i w piątek od godz. 1700. Pierwszopiątkowe odwiedziny chorych od godz. 900. Osoby, które z obawy o swoje zdrowie nie chcą skorzystać z tradycyjnej wizyty kapłana, proszę o wcześniejszą informację. Można również ustalić indywidualny termin wizyty.
  6. Od jutra rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W okresie zwykłym wracamy do modlitwy Anioł Pański.
    • Pon, Czw, Pt, Sob : 1800
    • Wt, Śr : 700
    •  Ndz : 90i 1200
  8. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy :
    • w poniedziałek (1.06) święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Odpust parafialny w Zubrzycy Górnej o godz. 1100
    • w środę (3.06) wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
    • w czwartek (4.06) święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a także wspomnienie bł. Michała Giedroycia, patrona zakrystianów
    • w niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy – kończy się w naszej archidiecezji okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej
  9. Ołtarze na Boże Ciało w tym roku przygotowują mieszkańcy domów następujących numerów: I Ołtarz od 251 do 270, II Ołtarz od 271 do 290, III Ołtarz od 291 do 310 i IV Ołtarz od 311  do ostatniego numeru. Ze względu na obowiązujące przepisy o zgromadzeniach ołtarze będą rozmieszone tylko w obrębie ogrodzenia wokół kościoła.
  10. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. W tym tygodniu troskę o naszą świątynię powierzamy mieszkańcom od numeru 121 do 140. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się o materialne sprawy naszej parafii i za wszelkie ofiary składane na ten cel, także przez wpłaty na konto bankowe.
  11. Diakon Michał Woźniak, który głosił u nas kazania pasyjne przyjął wczoraj święcenia kapłańskie. Prymicje w Lipnicy Małej odbędą się 7.06 o godz. 1130. Polecajmy księdza neoprezbitera w naszych modlitwach.
  12. Pielgrzymka „Sursum Corda” w tym roku będzie miała symboliczny charakter. 6 czerwca na trasę może wyruszyć tylko po pięciu przedstawicieli każdej grupy. Organizatorzy zapraszają do duchowego pielgrzymowania przez udział w transmisji internetowej, która zacznie się o godz. 700 na Facebooku parafii Ludźmierz i TV Podhale. Można natomiast dołączyć się do Mszy świętej na zakończenie pielgrzymki o godz. 1800, po której każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy identyfikator pielgrzymkowy.
  13. Caritas naszej archidiecezji dysponuje bezpłatną żywnością z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Aby skorzystać z tej pomocy, trzeba udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej po stosowne skierowanie. Pomoc przysługuje osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 1402 zł – osoba samotna i 1056 zł – osoba w rodzinie. Proszę o przekazanie tej informacji osobom, które potrzebowałyby takiego wsparcia.
  14. Zapowiedzi przedślubne. Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa w najbliższym czasie przygotowują się następujące osoby:
    • Mateusz Bury, kawaler, s. Czesława i Urszuli, zam. Zawoja
    • Bożena Nitecka, panna, c. Bronisława i Marii, zam. Zubrzyca Dolna.

Jeśli ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do zawarcia związku małżeńskiego wyżej wymienionych osób, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej. Przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa polecajmy w naszych modlitwach.

ODWOŁANIE DYSPENSY OD UDZIAŁU W NIEDZIELNYCH MSZACH ŚWIĘTYCH

Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej. Czytaj dalej