Dzienne archiwum: 18 października 2020

18 października 2020

1. W związku z najnowszymi ograniczeniami (17.10.2020), związanymi ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną, w kościele powinna przebywać jedna osoba na 7m2, co daje w naszej świątyni ok. 90 osób. Dla zwiększenia tej liczby do ok. 100 osób, będzie można korzystać również z salki przy zakrystii oraz kaplicy pogrzebowej, gdzie także mamy zainstalowane nagłośnienie. Pamiętajmy dalej o zasłanianiu ust i nosa. Spowiedź będzie odbywała się w dotychczasowy sposób, czyli w zakrystii po lewej stronie ołtarza. Sposób rozdawania Komunii świętej – tak jak do tej pory – do ust lub na rękę, czyli według życzenia wiernego. Od wczoraj do odwołania obowiązuje również nowy dekret Metropolity, dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej.
  2. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy :
    • w poniedziałek (18.10) – wspomnienie bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera;
    • we wtorek (19.10) – uroczystość św. Jana Kantego, prezbitera – głównego patrona naszej archidiecezji i miasta Krakowa;
    • w czwartek (22.10) – wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża.
  3. Nabożeństwa różańcowe są codziennie po Mszy świętej o godz. 1800, a w niedzielę o godz. 1130. W tym tygodniu będziemy się modlić za mieszkańców poszczególnych ról:
    poniedziałek 19.10 – za mieszkańców Roli Graczowej
    wtorek 20.10 – za mieszkańców Roli Ramsowej
    środa 21.10 – za mieszkańców Roli Rusnakowej
    czwartek 22.10 – za mieszkańców Roli Sadłowej
    piątek 23.10 – za mieszkańców Roli Sołtystwa Dolnego
    sobota 24.10 – za mieszkańców Roli Sołtystwa Górnego
    niedziela 25.10 – za księży pracujących w naszej parafii oraz tych, z których posługi korzystaliśmy
    Wszystkie intencje są wywieszone na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej.
  4. Spotkanie kandydatów do Bierzmowania z klasy 7b będzie w środę (21.10) o godz. 1700 w salce przy zakrystii.
  5. Na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w ubiegłą niedzielę zebraliśmy  1.630 zł. Bóg zapłać!
  6. Dziękuję za posprzątanie kościoła. Troskę o naszą świątynię w tym tygodniu powierzamy mieszkańcom od numeru 321 do końca numeracji. Od przyszłej niedzieli do sprzątania kościoła będziemy zapraszać mieszkańców z  dziesięciu konkretnych domów, uwzględniając numerację „a” „b” „c” itd. Więcej na ten temat za tydzień.
  7. O jutra (19.10) będę przyjmował na wypominki roczne i jednorazowe codziennie od godz. 1630 do 1730 w salce przy zakrystii. Wypominki jednorazowe można zostawiać na kartkach. Bardzo proszę o wyraźne zapisywanie imion, najlepiej w pierwszym przypadku (Adam, Aniela… itd.).  Natomiast wypominki roczne będą wpisywane bezpośrednio do zeszytu. Można sobie wybrać godzinę Mszy świętej, przed którą będą później odczytywane. Rezygnujemy z wypominków półrocznych oraz z pisania nazwiska po każdym imieniu członka tej samej rodziny.
  8. W przyszłą niedzielę (25.10) zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy przestawiamy zegary z 300 na 200 i śpimy godzinę dłużej.
  9. Różaniec do Granic Nieba – to ogólnopolska akcja modlitewno-pokutna, która jest zaplanowana na oktawę Uroczystości Wszystkich Świętych (1-8.11.2020). Jej szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl. Jak to będzie przebiegało w naszej parafii, podam za tydzień.
  10. Dzisiaj jeszcze można w zakrystii złożyć swój podpis pod obywatelskim projektem ustawy „StopLGBT”, którego celem jest m. in. zakazanie tzw. „parad równości”, w czasie których dochodzi do licznych profanacji wartości religijnych. Przy składaniu podpisu potrzebny jest PESEL. Można również poprzeć inną inicjatywę ustawodawczą „Tak dla rodziny, nie dla gender”, której głównym celem jest wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej.
  11. Z półki z gazetami jest jeszcze do zabrania tekst Nowenny Życia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którą odmawiamy codziennie na zakończenie nabożeństwa różańcowego.
  12. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym m. in. o wpływie pandemii na obecność wiernych w kościele, czyli kto został, a kto zrezygnował z chodzenia do kościoła. Ponadto w numerze możemy przeczytać fragment autobiografii ks. Piotra Pawlukiewicza, zmarłego niedawno cenionego kaznodziei i rekolekcjonisty. Serdecznie zachęcam do nabycia i lektury.
  13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Bóg odwołał do wieczności śp. Irenę Kubacka. Pogrzeb jutro (19.10) o godz. 1500. Modlitwy przy zmarłej dziś o 1600Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
    • Pon, Wt, Śr, Czw, Pt, Sob : 1800
    • Ndz : 900 i 1200