5 kwietnia 2020

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi w Mszach świętych i celebracjach Wielkiego Tygodnia może uczestniczyć do dnia 11 kwietnia br. maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę, a od 12 kwietnia br. do odwołania maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę. Zgodnie z dekretem naszego Metropolity nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy.
  2. Spowiedź wielkopostna przebiega według harmonogramu, który na bieżąco jest podawany na naszej stronie internetowej. Na każdą wyznaczoną godzinę spowiadania jest przypisanych 10 numerów domów. Ze względu na nasze bezpieczeństwo spowiedź odbywa się w salce. Wchodzimy pojedynczo przez drzwi od zakrystii. Po pięciu wyspowiadanych osobach jest rozdawana Komunia święta. Pozostali czekają na zewnątrz, zachowując bezpieczne odległości od siebie nawzajem.
  3. Dodatkowe godziny spowiedzi, dla tych, którzy nie mogli przyjść w wyznaczonym czasie, będą w Wielki Poniedziałek od 17:00 do 19:00 oraz w Wielki Wtorek i Wielką Środę od 9:00 do 11:00 i od 17:00 do 19:00. Przypominam jednocześnie, że okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, w którym jesteśmy zobowiązani przez przykazanie kościelne skorzystać z tych sakramentów, trwa w naszej archidiecezji do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7.06.2020).
  4. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę kościół będzie otwarty na indywidualną modlitwę w ciągu dnia w godzinach spowiedzi – wejście na modlitwę tylko przez główne drzwi.
  5. Ponieważ w 1. piątek kwietnia nie było odwiedzin chorych, dlatego proszę indywidualnie zgłaszać te osoby, które pragną przed świętami skorzystać z posługi sakramentalnej. Termin wizyty zostanie ustalony oddzielnie dla każdego chorego.
  6. Od Wielkiego Czwartku, czyli dnia ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa, będzie można otoczyć szczególną modlitwą kapłanów związanych z naszą parafią. Przy ołtarzu Świętej Rodziny znajduje się koszyczek z „wizytówkami” z wypisanymi imionami i nazwiskami kapłanów, za których pragniemy się modlić przez najbliższe 30 dni. Są również czyste wizytówki, gdzie można wpisać imię swojego kapłana. Po miesiącu możemy przekazać intencję modlitewną kolejnej osobie.
  7. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. Na święta kościół przygotowują mieszkańcy Roli Ramsowej.
  8. W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy i adoracja do 21:00.
  9. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli dwa posiłki lekkie i jeden do sytości. O godz. 15:00 będzie droga krzyżowa poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o 18:00. Po niej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja przez całą noc i dzień aż do rozpoczęcia  Wigilii Paschalnej.  Ze względu  na panujące ograniczenia dotyczące ilości osób, adoracja będzie przebiegała według podobnego harmonogramu jak spowiedź. Szczegółowy plan zostanie podany na naszej stronie internetowej. Strażaków bardzo proszę o zaciągnięcie honorowej warty przy Grobie Pańskim.
  10. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów w kościele. Zachęcam natomiast do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa zostanie umieszczony na stronie internetowej oraz zostanie wyłożony w kościele na półce z gazetami.
  11. Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 20:00 od poświęcenia ognia na zewnątrz kościoła. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego będą transmitowane przez Internet.
  12. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Rezurekcyjna o godz. 6:00. Może w niej uczestniczyć tylko 50 osób, pod warunkiem, że nie zostaną ogłoszone nowe ograniczenia. Liczba ta obejmuje również wszystkie osoby sprawujące jakąkolwiek posługę. Dotyczy to również Mszy o 12:00 i dodatkowej o 17:00. Dla wszystkich, którzy w tym dniu pragną przyjąć Komunię świętą, będzie to możliwe pomiędzy Mszami świętymi według harmonogramu, który zostanie podany na stronie internetowej.
  13. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich dziękują za złożone ofiary na materiały potrzebne do uszycia maseczek higienicznych dla szpitali i placówek służby zdrowia naszego terenu. W sumie zebrano 1321,7 zł. Koło pragnie wesprzeć maseczkami również mieszkańców Zubrzycy Dolnej. Rozdawanie maseczek będzie w poniedziałek (6.04) od 10:00 do 15:00 przy Szkole Podstawowej i na początku wsi na drodze państwa Kulak.
  14. Składam serdeczne podziękowania o. Zbigniewowi Sudołowi ze Zgromadzenia Księży Werbistów w Zakopanem za wygłoszone do nas rekolekcje wielkopostne. Nie mogły się one odbyć w tym roku w planowanej formie. Dzięki jednak otwartości księdza rekolekcjonisty wielu z nas uczestniczyło w nich poprzez transmisję internetową, nie tylko słuchając nauk, ale również przyjmując Komunię świętą duchową i rekolekcyjne błogosławieństwo. Niech Zmartwychwstały Jezus wynagrodzi Ojcu trud głoszenia Słowa Bożego obfitością swoich łask. Dziękujemy za przypomnienie, że jesteśmy apostołami Boga w świecie i że od nas zależy, czy ludzie będą się mogli zbliżyć do Niego. Włączamy osobę Ojca i jego kapłaństwo w modlitewne dzieło  wspierania kapłanów związanych z naszą parafią.
  15. Zapowiedzi przedślubne. Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa w najbliższym czasie przygotowują się następujące osoby:
    • Kamil Kościelniak, kawaler, s. Wiesława i Małgorzaty, zam. Wysoka k/Wadowic
    • Karolina Holla, panna, c. Krystiana i Jadwigi, zam. Zubrzyca Dolna.

Jeśli ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do zawarcia związku małżeńskiego wyżej wymienionych osób, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej. Przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa polecajmy w naszych modlitwach.