7 czerwiec 2020

Uroczystość Najświętszej Trójcy

1. Dziś w naszej archidiecezji kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.
  2. Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa są w tygodniu na Mszy świętej porannej jako dziękczynienie po Komunii świętej, natomiast wieczorem oraz w niedzielę po Mszy świętej o 1200 podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.
  3. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu z Krakowa w ubiegłą niedzielę zebrali w naszej parafii 2.571 zł na projekt Adopcji Miłości, wspierający edukację dzieci z krajów Trzeciego Świata. Wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać!
  4. Dzieci z klasy trzeciej zapraszam na spotkania przygotowujące do I Komunii świętej w poniedziałek, wtorek i środę na godz. 1700 do salki przy zakrystii.
    • Pon, Wt, Śr : 700
    • Pt, Sob : 1800
    • Czw, Ndz : 90i 1200
  6. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy :
    • w poniedziałek (8.06) wspomnienie św. Jadwigi, królowej, odpust w Lipnicy Wielkiej i Lipnicy Wielkiej Murowanicy;
    • w czwartek (11.06) uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa;
    • w piątek (12.06) wspomnienie bł. Piotra Dańkowskiego, prezbitera i męczennika oraz towarzyszy;
    • w sobotę (13.06) wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła, odpust w Zimnej Dziurze.
  7. Msze święte w Boże Ciało tak jak w niedzielę – procesja do czterech ołtarzy po Mszy o godz. 900. Za pobożne uczestnictwo w procesji eucharystycznej w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Serdecznie zapraszam na procesję zarówno w Boże Ciało jak i w czasie oktawy: dzieci do sypania kwiatów, młodzież do niesienia feretronów, służbę liturgiczną oraz dzieci rocznicowe w strojach komunijnych. Strażaków bardzo proszę o niesienie baldachimu i chorągwi oraz o utrzymanie porządku podczas procesji. Składka w tym dniu jest przeznaczona na budownictwo sakralne w naszej archidiecezji. Ołtarze na Boże Ciało w tym roku przygotowują mieszkańcy z następujących numerów: I Ołtarz od 251 do 270, II Ołtarz od 271 do 290, III Ołtarz od 291 do 310 i IV Ołtarz od 311  do ostatniego numeru. Ze względu na obowiązujące przepisy o zgromadzeniach ołtarze będą rozmieszone tylko w obrębie ogrodzenia wokół kościoła. Proszę je rozebrać dopiero w piątek przed południem.
  8. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. W tym tygodniu troskę o naszą świątynię powierzamy mieszkańcom od numeru 141 do 150. Dziękuję za wykoszenie trawy wokół kościoła i plebani oraz na cmentarzu. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy troszczą się o materialne sprawy naszej parafii i za wszelkie ofiary złożone dzisiaj z okazji „niedzieli finansowej”.
  9. Zapowiedzi przedślubne. Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa w najbliższym czasie przygotowują się następujące osoby:
    • Mateusz Bury, kawaler, s. Czesława i Urszuli, zam. Zawoja
    • Bożena Nitecka, panna, c. Bronisława i Marii, zam. Zubrzyca Dolna.
    • Grzegorz Sendecki, kawaler, s. Władysława i Władysławy, zam. Zubrzyca Dolna
    • Natalia Głuch, panna, c. Eugeniusza i Marii, zam. Lipnica Mała

Jeśli ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do zawarcia związku małżeńskiego wyżej wymienionych osób, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej. Przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa polecajmy w naszych modlitwach.

10. Na spotkaniu Duszpasterskiej Rady Parafialnej w ubiegłą sobotę zostało omówione i zaplanowane wiele działań duszpasterskich i gospodarczych, które będą realizowane w przyszłości. Oto najważniejsze z nich:
    • duszpastersko-liturgiczne:
      • zamówienie nowych tytułów czasopism (Gość Niedzielny, Mały Gość) – poprzednie czasopisma upadły
      • wprowadzenie od nowego roku Mszy zbiorowej i nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
      • zamawianie intencji mszalnych tylko na pół roku do przodu i po jednej na rodzinę
      • wprowadzenie na stałe Mszy wieczornej o godz. 1800 przez cały rok
      • wypominki roczne po połowie roku podzielone na 2 części na rzecz dłuższej modlitwy za zmarłych
      • czytanie wypominków bez powtarzania nazwiska przy każdym imieniu z jednej rodziny
    • gospodarczo-finansowe:
      • wprowadzenie 1. niedzieli miesiąca jako „niedzieli finansowej”
      • informowanie o przeznaczeniu składki tydzień wcześniej i na początku Mszy w dniu zbiórki
      • wymiana nagłośnienia wewnątrz i na zewnątrz kościoła (szacunkowy koszt około 45.000 zł)
      • instalacja na stałe kamery internetowej do transmisji nabożeństw dla chorych z parafii
      • ustawienie gabloty na ogłoszenia przy kościele i wymiana tablicy informacyjnej przy bramie głównej
      • modernizacja oświetlenia w prezbiterium
      • remont lub modernizacja napędu dzwonów
      • budowa podjazdu dla niepełnosprawnych przy schodach do bocznego wejścia
      • wymiana betonowych doniczek na słupki
      • oświetlenie i wyasfaltowanie parkingów
      • stopniowy remont plebanii
    • organizacyjne:
      • konkretne godziny otwarcia kancelarii
      • inna organizacja spowiedzi przedświątecznej (np. codziennie przez dwa tygodnie)
      • bardziej precyzyjny plan wizyty duszpasterskiej
      • zmiana organizacji sprzątania – po 15 konkretnych numerów domów
    • inne:
      • demontaż i ewentualna sprzedaż nieużywanych grzejników akumulacyjnych i gazowych
      • demontaż kotary przy głównych drzwiach
      • ustawienie koszy na śmieci przy wejściach na teren kościoła
      • flizowanie kotłowni
      • prośba o nieparkowanie samochodów wzdłuż ogrodzenia (muru oporowego), o niechodzenie do WC przez prezbiterium, nie rzucanie niedopałków papierosów i gumy do żucia wokół kościoła
  11. Szkoła Muzyczna w Jabłonce informuje o naborze uczniów na rok szkolny 2020/2021. Zgłoszenia do 15 czerwca. Szczegóły na plakacie pod tablicą ogłoszeń i na stronie internetowej szkoły.