8 listopada 2020

1. Ze względu na najnowsze ograniczenia sanitarne obowiązujące od 7 do 29 listopada br. w naszej świątyni może przebywać do 50 osób. Do naszej dyspozycji oprócz powierzchni kościoła jest salka przy zakrystii oraz kaplica pogrzebowa z nagłośnieniem. Pamiętajmy o zachowaniu odległości i zasłanianiu ust i nosa. Do Komunii świętej nie podchodźmy wszyscy naraz. Komunię „na rękę” przyjmujemy w postawie stojącej. Osoby starsze, które nie mogą uklęknąć, bardzo proszę, aby stawały tuż przy stopniu, a nie za osobami klęczącymi. Nadal obowiązuje dekret Metropolity, dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej.
  2. Serdeczne pozdrowienia z Rzymu przesyła nasz rodak, ks. Władysław Madziar. Całość listu od naszego misjonarza można przeczytać na stronie internetowej.
  3. W liturgii Kościoła w tym tygodniu obchodzimy :
    • w poniedziałek (9.11) – rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej;
    • we wtorek (10.11) – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła;
    • w środę (11.11) – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa – odpust w Podwilku;
    • w czwartek (12.11) – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika;
    • w piątek (13.11) – wspomnienie świętych: Benedykta, Jana, Mateusza Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski;
    • w niedzielę (15.11) – wspomnienie św. Alberta wielkiego, biskupa i doktora Kościoła.
  4. Wypominki jednorazowe będą odczytywane jeszcze w tym tygodniu podczas Mszy świętej w Modlitwie Wiernych. Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie odpust zupełny za zmarłych można zyskiwać do końca listopada. Składam serdeczne Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone przy okazji wypominków.
  5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej Bóg odwołał do wieczności śp. Genowefę Zubrzycką. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…
  6. Ostatni Różaniec do Granic Nieba dziś o godzinie 1500 – serdecznie zapraszam.
  7. Poświęcenie książeczek do nabożeństwa dla dzieci komunijnych będzie w przyszłą niedzielę na Mszy świętej o godz. 900.
  8. Bardzo dziękuję za posprzątanie kościoła ośmiu osobom z wyznaczonego rejonu. Na ten tydzień prosimy mieszkańców z następujących dziesięciu domów: 18, 19, 19a, 20, 20a, 20b, 20c, 20d, 21a, 21b. Natomiast w następnym tygodniu zapraszamy mieszkańców z numerów: 21c, 21d, 21e, 22, 22a, 23a, 24, 24a, 27a, 28a.
  9. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone z okazji niedzieli finansowej. Zebrana kwota wyniosła 6.070 złBóg zapłać! Pragnę również poinformować, że za dwa grzejniki gazowe, które stały dotychczas nieużywane w kaplicy pogrzebowej otrzymaliśmy 400 zł. Gdyby ktoś był zainteresowany, to do sprzedania został jeszcze jeden grzejnik gazowy i kilka akumulacyjnych.
  10. Zbiórka zimowych ubrań dla bezdomnych trwa do 30 listopada. Można je składać do kosza przy salce katechetycznej.
  11. Wojewoda Małopolski zachęca do włączenia się w organizowanie tzw. szpitali tymczasowych dla osób chorych na COVID 19. O pomoc proszeni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe, pracownicy obsługi technicznej i technicy elektroradiologii oraz inne osoby posiadające podstawowe kompetencje w zakresie pomocy medycznej (przedstawiciele służb mundurowych, studenci, harcerze i wolontariusze).  Wszelkie niezbędne informacje oraz formularz kontaktowy znajdują się na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (www.muw.pl).
  12. Co dokładnie oznacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oraz o trudnościach  w podjęciu rzeczowej dyskusji w sprawie aborcji eugenicznej, spowodowanych przez chaos informacyjny, przeczytamy w dzisiejszym Gościu Niedzielnym. Ponadto w numerze o zakonniku, który przez 40 lat głosił rekolekcje kolejnym papieżom, a teraz został ogłoszony nowym kardynałem. Serdecznie zachęcam do nabycia i lektury.
  13. Od jutra będę przyjmował intencje mszalne na cały rok 2021. W poniedziałek, wtorek i środę od 1700 do 1800 w salce przy zakrystii, natomiast w pozostałe dni po Mszy świętej wieczornej. Zgodnie z ustaleniami na spotkaniu Duszpasterskiej Rady Parafialnej od nowego roku w środy o godz. 1800 zostanie wprowadzona Msza święta zbiorowa poprzedzona Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Msza święta w soboty o 1800 będzie odprawiana już jako Msza z niedzieli.
  14. Ze względu na ograniczoną liczbę Mszy świętych, które mogę odprawić w parafii w ciągu roku, będzie można zamówić tylko jedną intencję indywidualną, natomiast dowolną ilość intencji na Mszę świętą zbiorową. Ofiara składana na Mszę zbiorową, to około połowa ofiary na Mszę indywidualną. Ofiary z Mszy zbiorowej będę w części przeznaczał na wydatki związane z duszpasterstwem dzieci i młodzieży w naszej parafii.
  15. Intencje za zmarłych, zamawiane przy okazji pogrzebu, również mogą być przyjmowane na Mszę zbiorową pod warunkiem, że rodzina poinformuje o tym osobę zamawiającą, a ona wyrazi na to zgodę. Intencje indywidualne z pogrzebu będą – tak jak do tej pory –  w porozumieniu z rodziną zmarłego przekazywane do odprawienia poza parafią. Intencje stałe – takie jak na przykład z okazji rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, na Dzień Kobiet czy Dzień Matki, za strażaków itp. – pozostają bez zmian. Dodatkowo tę listę uzupełniłem o Mszę świętą imieninową (3.07) za ks. Tomasza Worka, pierwszego proboszcza naszej parafii.
    • Pon, Wt, Śr : 700
    • Czw, Pt, Sob : 1800