ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD NASZEGO MISJONARZA

Boże Narodzenie 2022

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech przeżywanie tajemnicy narodzenia Pana Jezusa wniesie do Waszych serc prawdziwy pokój i radość. Oby były to Święta przeżywane razem, w gronie najbliższych i ciesząc się pięknem życia rodzinnego. Niech błogosławieństwo Bożej Dzieciny zawsze Wam towarzyszy byście i Wy mogli być dla siebie oparciem i umocnieniem na drodze życia.

Mija kolejny rok mojego pobytu w Kolegium Słowa Bożego w Rzymie. Jest to duży dom zakonny, bo mieszka tu w tej chwili 68 misjonarzy werbistów, księży i braci zakonnych. Jesteśmy z 18 krajów. Najliczniejszą grupą są Indianie, potem Indonezyjczycy, Polacy, Filipińczycy, Słowacy, itd. Jest tu 30 studentów, którzy odbywają studia specjalistyczne na papieskich uniwersytetach. Najwięcej studiuje Pismo Święte, a następnie teologię, filozofię, liturgię. Studenci po zakończeniu studiów wracają do swoich krajów by kształcić przyszłych misjonarzy i formować miejscowych świeckich. Stąd nasza wspólnota ciągle się zmienia. Co roku około ośmiu werbistów stąd wyjeżdza a na ich miejsce przychodzą nowi. Przewija się też przez nasz dom sporo misjonarzy werbistów, którzy przyjeżdzają do Rzymu czy to na różne spotkania, kursy czy to będąc przejazdem by przez kilka dni odwiedzić stolicę chrześcijaństwa.

Do tej pory zajmuję się administracją czyli zarządzaniem tej wspólnoty. W tym są przeróżne zajęcia. Jednak większość czasu trzeba spędzić za biurkiem nad różnymi dokumentami. Dzięki Bogu jest też okazja do posługi duszpasterskiej we wspólnotach zakonnych, ale i na rzymskich parafiach. Od trzech lat werbiści prowadzą parafię św. Benedykta w pobliżu naszego domu, gdzie też jest często możliwość pomocy duszpasterskiej.

W ciągu roku organizujemy różne programy. Zawsze w październiku obchodzimy dni misyjne. Przez jeden dzień mamy wykłady na wybrane tematy. W tym roku było to o sytuacji Kościoła w Europie. W niedzielę organizujemy Mszę świętą z udziałem grup z różnych krajów. W Rzymie dominują Filipińczycy, ale byli z nami też Kongijczycy, Ghańczycy, Indianie, Wietnamczycy, Indonezyjczycy, Słowacy i oczywiście Włosi. Po Mszy św. jest posiłek na zewnątrz, gdzie można skosztować dań z różnych stron świata. A na koniec są występy kulturalne tych grup.

W 2023 roku w całym Zgromadzeniu będą zmiany prowincjałów oraz przełożonych domów zakonnych. Kto wie, może i mnie czeka kolejna zmiana w życiu. Trudno odgadnąć co przyniesie przyszłość. Trzeba zdać się na rozeznanie przełożonych, a w ten sposób życie staje się spokojniejsze i możemy być pomocni tam, gdzie tego najbardziej potrzeba.

Polecam się zawsze Waszej modlitwie. Choć w tym minionym czasie nie brakowało trudności, o czym sami dobrze wiecie z własnego życia, to jednak Bóg prowadzi nas dzień po dniu. Ja widzę w tym Wasze wsparcie modlitewne. Z mojej strony też o Was pamiętam.

Szczęść Boże!

O. WŁADYSŁAW MADZIAR