20 grudnia 2020

4. Niedziela Adwentu

 1. W związku z ograniczeniami sanitarnymi obowiązującymi do 27 grudnia br. w naszej świątyni może przebywać jednocześnie do 50 osób. Do naszej dyspozycji oprócz powierzchni kościoła jest salka przy zakrystii oraz kaplica pogrzebowa z nagłośnieniem. Pamiętajmy o zachowaniu odległości i zasłanianiu ust i nosa. Do Komunii świętej nie podchodźmy wszyscy naraz. Komunię „na rękę” przyjmujemy w postawie stojącej. Osoby starsze, które nie mogą uklęknąć, bardzo proszę, aby stawały tuż przy stopniu, a nie za osobami klęczącymi. Nadal obowiązuje dekret Metropolity, dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej.
 2. W liturgii Kościoła obchodzimy jutro (21.12) wspomnienie św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła. Roraty w tym tygodniu będą w poniedziałek, wtorek, środę i czwartek o godz. 700.
 3. Wszystkim osobom zaangażowanym w zainstalowanie świątecznej choinki w ogrodzie parafialnym bardzo serdecznie dziękuję. Uroczyste zapalenie światełek na choince z udziałem dzieci będzie w czwartek 10 minut przed ostatnimi roratami. Stamtąd też wyruszy do kościoła procesja z lampionami. Po roratach będzie również możliwość zabrania betlejemskiego światła do swoich domów.
 4. Zadbajmy o chrześcijańskie przeżywanie wieczoru wigilijnego. Niech nie zabraknie rodzinnej modlitwy, odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim, łamania się opłatkiem oraz śpiewu kolęd. Wyłączmy telewizory i odłóżmy na chwilę wszelkie urządzenia multimedialne. Niech ten wyjątkowy wieczór będzie realnym, a nie wirtualnym spotkaniem człowieka z człowiekiem.
 5. Pasterka będzie tradycyjnie o północy. Pół godziny wcześniej zapraszamy na kolędowanie razem z naszym zespołem regionalnym. Składka z Pasterki jest przeznaczona na Fundusz Obrony Życia SOS. Msze święte  w Boże Narodzenie i w święto św. Szczepana  będą o godz. 900 i 1200. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcenie owsa oraz składka na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
 6. W Boże Narodzenie o godz. 1130 młodzież naszej parafii zaprasza na wspólne kolędowanie. Pragną jak co roku w czasie świąt wesprzeć swoich rówieśników z krajów misyjnych. W tym roku Kolędnicy Misyjni niestety nie odwiedzą nas w domach za względu na obecną sytuację. Nie chcemy jednak przerwać tradycji, która od kilku lat zagościła w naszej parafii. Jeśli ktoś pragnie wesprzeć misje, to od Bożego Narodzenia do Nowego Roku będzie wystawiona w kościele puszka. Zebrane pieniądze w całości zostaną przekazane na misje. Bóg zapłać.
 7. Nasz rodak – ks. Władysław Madziar – z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku przesyła nam życzenia: „Niech przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia napełni Wasze serca pokojem i nadzieją. Niech te Święta pomogą nam być darem dobra jeden dla drugiego…”  Całość listu od naszego misjonarza można przeczytać na naszej stronie internetowej.
 8. Serdecznie podziękowania za posprzątanie kościoła dla mieszkańców Sołtystwa Górnego i Dolnego. Ubieranie kościoła na święta będzie w środę 23 grudnia o godz. 1400. Dziękuję również za instalację oświetlenia w tabernakulum i inne prace elektryczne.
 9. Dodatkowa spowiedź dla powracających z zagranicy i tych, którzy rzeczywiście nie mogli wcześniej z niej skorzystać będzie w jutro (21.12) od 800 do 900 oraz od 1400 do 1600. Spowiedź przedświąteczna jest jednocześnie spowiedzią przed pierwszym piątkiem, który przypada w Nowy Rok. Nie będzie w tym dniu wyjazdu do chorych. Natomiast przedświąteczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną będą we wtorek (22.12) od godz. 900. Osoby, które chciałyby z niej skorzystać proszę zgłaszać w zakrystii.
 10. Kancelaria parafialna w tym tygodniu będzie zamknięta. W razie konieczności można umówić się telefonicznie.
 11. Na spotkaniu Duszpasterskiej Rady Parafialnej, które było w ubiegłą sobotę, zostały omówione m. in. następujące sprawy:
  podsumowano realizację ustaleń poprzedniego spotkania DRP
  przedyskutowano kwestię sposobu wykonania podjazdu dla niepełnosprawnych
  podjęto temat zainstalowania oświetlenia drogi na cmentarz oraz ustawienia skrzyń z piaskiem na okres zimowy
  zdecydowano o umieszczaniu na stronie internetowej parafii na bieżąco statystyk dotyczących chrztów, ślubów i pogrzebów oraz informacji o śmierci, terminie pogrzebu i modlitw za zmarłego w kaplicy pogrzebowej
  postanowiono, aby osoby sprzątające – jeśli nie kupują kwiatów do kościoła – przekazywały składkę do pana kościelnego na zakup środków czystości
  zwrócono uwagę na duży koszt utrzymania cmentarza; koszt wywozu śmieci to 291 zł za dwa kontenery; często do kontenerów (lub obok nich) są wyrzucane śmieci, które nie pochodzą z cmentarza (ubrania, buty itp.); w związku z tym jest prośba, aby wieńce po pogrzebach oraz śmieci po prządkach na grobach z okazji świąt w miarę możliwości zabierać ze sobą do domu; ostatnio wymieniono kontenery na plastikowe, zostaną one przeniesione z górnego parkingu na dolny obok słupa; składka na utrzymanie cmentarza i terenu wokół kościoła i plebanii będzie nadal zbierana przy płaceniu podatków, jest również możliwość przekazania jej w opisanej kopercie podczas składki w kościele; przedyskutowano także kwestię regulaminu cmentarza, w którym zostałyby określone m. in. zasady wykonywania wszelkich prac przez firmy kamieniarskie, umieszczony plan rozmieszczenia grobów oraz procedury związane z pogrzebem itp.
 12. Na prośbę Rady Parafialnej wizyta duszpasterska w naszej parafii odbędzie się w tradycyjny sposób. Rodzina, która chce zaprosić księdza do swojego domu, zgłasza to pisemnie na kartce. Zgłoszenia należy dostarczyć do jutra (21.12) do zakrystii lub wrzucić do skrzynki pod figurą św. Antoniego. Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiczną i wynikające z nich ustalenia rządowe termin kolędowych odwiedzin zostanie podany – jeśli to tylko będzie możliwe – w przyszłą niedzielę.
 13. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym specjalny dodatek w postaci modlitwy na rozpoczęcie wieczerzy wigilijnej. Dla dzieci natomiast jest Mały Gość, Promyczek Dobra i Staś (z koroną na Trzech Króli) oraz „Ziarno” z Ewangelią z dzisiejszej i przyszłej niedzieli. Serdecznie zachęcam lektury.
 14. Zapowiedzi przedślubne (zapowiedź 3):
  Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa w najbliższym czasie przygotowują się następujące osoby:
  • Dawid Kubacka – Parafia Przemienienia Pańskiego w Jabłonce
  • Aneta Holla – Parafia MB Szkaplerznej w Zubrzycy Dolnej
  Jeśli ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do zawarcia związku małżeńskiego wyżej wymienionych osób, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej. Przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa polecajmy w naszych modlitwach.
 15. W minionym tygodniu Bóg odwołał do wieczności śp. Małgorzatę Palenik z d. Teluch z Chicago. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!
 16. Msze Święte w tym tygodniu będą:
  • Pon, Wt, Śr, Czw : 700
  • Pt : 2400, 900 i 1200
  • Sob, Ndz : 900 i 1200