29 marca 2020

5 Niedziela Wielkiego Postu

 1. Od dzisiaj (29.03) aż do odwołania obowiązuje nowy dekret naszego Metropolity, w którym przedłuża udzieloną dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej i zachęca do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez dostępne transmisje oraz osobistą lekturę Pisma świętego, zwłaszcza czytań liturgicznych z danego dnia. Ponadto przypomina, że zgodnie z przepisami państwowymi od 25 marca br. w Mszach świętych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Nie wlicza się w to kapłana i  osób sprawujących posługę. Ograniczenie to dotyczy również pogrzebów i modlitwy indywidualnej w kościele.
 2. Msze święte w niedzielę są odprawione w naszym kościele o godz. 900, 1200 i  dodatkowo o 1700. Msza święta w sobotę o 1700 jest odprawiana jako niedzielna. Z Mszy świętej o 9:00 prowadzimy transmisję internetową. Transmitowana jest również droga krzyżowa w piątek o 1500. Droga krzyżowa w niedzielę po Mszy świętej o 9:00 oraz Gorzkie żale są odwołane. Zachęcam natomiast do śpiewania Gorzkich żali w gronie rodzinnym.
 3. Od piątku (27.03) spowiedź wielkopostna odbywa się według harmonogramu, który na bieżąco jest podawany na naszej stronie internetowej. Na każdą wyznaczoną godzinę spowiadania jest przypisanych 10 numerów domów. Proszę, aby nie przychodzili wszyscy naraz, ponieważ musimy zachować obowiązujące ograniczenia dotyczące ilości osób. Proszę również, żeby nawzajem się informować, o tym jak jest zorganizowana spowiedź wielkopostna w naszej parafii i o indywidualnych możliwościach zamiany terminów, gdyby ktoś nie mógł skorzystać ze spowiedzi w wyznaczonym czasie lub zrobił to już wcześniej.
 4. Spowiedź ze względu na nasze bezpieczeństwo ma miejsce w salce. Wchodzimy pojedynczo przez drzwi od zakrystii. Po pięciu wyspowiadanych osobach jest rozdawana Komunia święta. Pozostali czekają na zewnątrz, zachowując bezpieczne odległości od siebie nawzajem. Żeby nie tworzyć niepotrzebnego zgromadzenia, czekajmy na swoją kolej w samochodach, które można ustawiać wzdłuż drogi od cmentarza w dół (nie na drodze głównej).
 5. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale bardzo mi zależy na tym, aby każdy, kto tylko tego pragnie mógł przeżywać Wielkanoc w łasce uświęcającej.  Jednocześnie chcę przypomnieć, że okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej, w którym jesteśmy zobowiązani przez przykazanie kościelne skorzystać z tych sakramentów, trwa w naszej archidiecezji do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (7.06.2020).
 6. W tym tygodniu kościół będzie otwarty na indywidualną modlitwę w ciągu dnia w godzinach spowiedzi – wejście na modlitwę tylko przez główne drzwi. W sobotę pół godziny przed Mszą świętą wystawienie Najświętszego Sakramentu do cichej adoracji. Zachęcam, abyśmy dalej łączyli się duchowo w modlitwie w naszych domach o godz. 2100.
 7. Duchową Adopcję Dziecka Poczętego podjęło 17 osób z naszej parafii.  Zachęcam kolejne osoby do złożenia deklaracji. Natomiast od Wielkiego Czwartku, dnia ustanowienia sakramentu kapłaństwa, będzie można otoczyć szczególną modlitwą wybranych kapłanów związanych z naszą parafią. W związku z tym od Niedzieli Palmowej przy salce obok zakrystii będzie znajdował się koszyczek z karteczkami, na których jest wypisane imię i nazwisko kapłana, za którego pragniemy się modlić przez najbliższe 30 dni. Wśród nich są: ks. Tomasz Worek, ks. Jan Wichary, ks. Piotr Zioło, ks. Stanisław Holla, o. Władysław Madziar i ks. Krzysztof Paluch. Będą również czyste kartki, na  których można wpisać imię kapłana, którego pragniemy wspierać naszą modlitwą w tym trudnym czasie. Po upływie 30 dni od Wielkiego Czwartku możemy przekazać intencję innej osobie.
 8. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich dziękują za złożone ofiary w kwocie 638 zł na materiały potrzebne do uszycia maseczek higienicznych dla szpitali i placówek służby zdrowia naszego terenu.
 9. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. W tym tygodniu troskę o naszą świątynię powierzamy mieszkańcom od numeru 21 do 30.
 10. Rekolekcje wielkopostne w tym roku odbędą się w planowanym terminie, ale w formie dostosowanej do panującej sytuacji. Wygłosi je ks. Zbigniew Sudoł ze Zgromadzenia Księży Werbistów. Msza święta z nauką rekolekcyjną, dostępna poprzez transmisję internetową, będzie w czwartek, piątek i sobotę o godz. 1700, natomiast w Niedzielę Palmową o godz. 900. Nie będzie dodatkowych nauk rekolekcyjnych dla dzieci, młodzieży i małżonków, jak to bywało do tej pory. Odwołane są również pierwszopiątkowe odwiedziny chorych z posługą sakramentalną. Natomiast w przypadku nagłej sytuacji proszę o indywidualne zgłaszanie osób, potrzebujących wizyty kapłana.
 11. Msze Święte w tym tygodniu będą:
  • Pon, Wt, Śr : 700
  • Czw, Pt : 1700
  • Sob : 1700 
  • Ndz : 900, 1200 i 1700
 12. Zapowiedzi przedślubne. Do zawarcia Sakramentu Małżeństwa w najbliższym czasie przygotowują się następujące osoby:
  • Kamil Kościelniak, kawaler, s. Wiesława i Małgorzaty, zam. Wysoka k/Wadowic
  • Karolina Holla, panna, c. Krystiana i Jadwigi, zam. Zubrzyca Dolna.

  Jeśli ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do zawarcia związku małżeńskiego wyżej wymienionych osób, zobowiązany jest w sumieniu zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej. Przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa polecajmy w naszych modlitwach.