PODZIEKOWANIE OD OJCA WŁADYSŁAWA

Kochani Kolędnicy Misyjni,

Bardzo serdecznie pozdrawiam każdego z Was i Wasze Rodziny. Chcę Wam pogratulować i bardzo gorąco podziękować za inicjatywę kolędowania z intencją przekazania zebranych środków na pomoc potrzebującym w jakimś kraju misyjnym. Ogromnie cieszy Wasza stałość w tej inicjatywie i perfekcyjna organizacja tego wydarzenia. Jestem pełen podziwu, że tak wielu włącza się w to misyjne kolędowanie.

Bardzo gorąco dziękuję Księdzu Proboszczowi Piotrowi, który podtrzymuje tę akcję i do niej zachęca. Dziękuję Pani Katechetce Ani i wszystkim Organizatorom. Dziękuję Waszym Rodzicom, że pozwalają się Wam angażować w ten sposób i wreszcie przesyłam serdeczne „Bóg zapłać” dla wszystkich, którzy przyjęli w swoich domach kolędników misyjnych i udzieli im hojnego wsparcia.

Otrzymałem z tej akcji 9,000 PLN, które przekazałem już dla osób potrzebujących tu w Papui Nowej Gwinei oraz w Ghanie.

Nr Data Imię/organizacja Kraj Cel Opis Kwota
1. 15.01.2024 Kayline Paliak Papua Nowa Gwinea Pomoc w opłaceniu szkoły Pani Kayline pochodzi z miejscowości Kunjingini Nr 2 w regionie Sepiku. Rodzina żyje tylko z uprawy na roli. Zajmują się uprawą kakao, która daje trochę dochodu. Obecnie Kayline studiuje business i zarządzanie w Madang Technical College. Same opłaty za szkołę to K. 4865, nie wliczając opłat za podróż i wyżywienie. K. 1,600

= PLN 1,714.15

(K. – kina, waluta nowogwinejska).

2. 17.01.2024 Muna Issah Ghana Pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego. Pani Muna została potrącona przez samochód w Akrze. Potrzebuje wózek inwalidzki, żeby się poruszać. Koszt tego wózka to około GH₵2500. GH₵2,200

= PLN 726.14

(GH₵ – ghaneńskie cedi)

3. 24.01.2024 Steward Moundu Papua Nowa Gwinea Pomoc w opłaceniu szkoły Pan Steward pochodzi z Bukivi na parafii Kunjingini w Sepiku. Studiuje również w Madang Technical College. Opłata za rok wynosi ponad K. 4000. Ludzie utrzymują się z uprawy ziemi. K. 500

= PLN 536.53

4. 29.01.2024 Dzieło miłosierdzia Symeon i Anna

Odpowiedzialni: proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Kunjingini: o. Gabriel Akhir, SVD i pani Serah Wane Govi

Papua Nowa Gwinea Wok Aposel bilong Lapun Simion na Ana”.

Kunjingini Parish

Pomoc w tworzeniu struktur do troski o ludzi starszych i samotnych w miejscowości Kunjingini. Jest to inicjatywa zbudowania lokalnego domu do zamieszkania dla pięciu do siedmiu starszych i samotnych osób, które są zdane na siebie. Zdarza się tu rzadko, że starsi zostają sami, ale są też takie sytuacje. W tej chwili ci staruszkowie mieszkają w różnych częściach wsi. Mają one trudność w zatroszczenie się o podstawowe potrzeby, np. wodę trzeba przynieść z rzeki Amaku, która jest kilkaset metrów od domostw. Proboszcz wraz z grupą parafian tworzy bardzo prosty dom i organizuje wolontariuszy, aby zajmowali się tymi starszymi ludźmi. Na początek potrzebują żerdzie do konstrukcji budynku, „moratę”, tj. trawę na zadaszenie i kilka dużych plastykowych kontenerów na łapanie i magazynowanie deszczówki. W projekt włącza się młodzież i ministranci, którzy przynoszą im wodę czy gałęzie do gotowania. EUR 1,800

= PLN 7,874.50

Potrzeb jest ogromne mnóstwo i nigdy się nie skończą. Jednak nie mniej ważna jest kondycja duchowa człowieka. Bo to ze zła, które jest w ludzkim sercu biorą się inne nieszczęścia i cierpienie ludzi. Zatem proszę Was gorąco, abyście obok tej pięknej akcji kolędowania dla misji, pamiętali w Waszej codziennej modlitwie o cierpiących i nieszczęśliwych ludziach. Papua Nowa Gwinea jest przepięknym krajem, z górami, morzami, wyspami, wieloma bogactwami naturalnymi i cudowną naturą. Mógłby to być raj na ziemi. Zresztą ta wyspa jest nazywana Krajem Rajskiego Ptaka. Niestety i tu nie brakuje cierpienia ludzi.

Serdecznie Was pozdrawiam i niechaj dobry Bóg Wam wszystkim błogosławi.

Pamiętam w modlitwie,

o.Władysław Madziar, SVD

Port Moresby, 28 stycznia 2024