ŻYCZENIA OD OJCA WŁADYSŁAWA

Drogi Księże Proboszczu Piotrze i Drodzy Parafianie,

Pozdrawiam każdego z Was bardzo serdecznie.
Jestem obecnie w miejscowości Kunjingini, około 15 km od Maprik, na północnym zachodzie Papui Nowej Gwinei. To typowy tropik. Prawie codziennie pada ulewny deszcz i jest gorąco oraz bardzo wysoka wilgotność. Wszędzie jest pełno bujnej zieleni i wiele kwiatów.

Od połowy listopada trwają wakacje w seminarium. Dlatego mam czas na naukę języka pidgin. A przy okazji mogę w tym okresie pomóc na parafii. A jest to duża parafia, bo należy do niej około 30 wiosek – wspólnot katolickich. Do niektórych z nich można dotrzeć tylko na nogach. Brakuje dróg i wszędzie jest sporo rzek i dużych strumieni. Codziennie rano sporo ludzi przychodzi na Mszę świętą, choć niektórzy muszą przejść przez dużą rzekę, w której woda nieraz sięga pasa. A bywa, że nie można jej przejść, gdy w górach spadnie mocny deszcz.

W tej diecezji jest kilku księży z Polski, którzy mieszkają sami na odległych parafiach i nieraz obsługują bardzo dużo wspólnot katolickich. Niektórzy udają się na tzw. patrol misyjny, zwłaszcza w okresach świątecznych, wędrując od wioski do wioski przez wiele dni. Słuchają spowiedzi, udzielają sakramentów i udają się w dalszą drogę do kolejnej miejscowości. Niektórzy z nich żyją tak przez całe swoje życie kapłańskie. Są to ludzie pełni pogody ducha i szczęśliwi w powołaniu misyjnym.

W połowie stycznia wrócę do seminarium w Bomana, bo początkiem lutego rozpocznie się nowy rok akademicki. Staramy się kształcić nowych kapłanów, bo potrzeby są ogromne. Jest to jednak mozolna praca i nie zawsze przynosi ona owoce, których chcielibyśmy.

Pragnę każdemu z Was złożyć najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe. Aby te kolejne Święta Narodzenia Pana Jezusa pomogły nam zrozumieć, cieszyć się i podążać za tym, co w ludzkim życiu istotne i wypełnia serce radością; bliskość Boga, obecność kochanej osoby, przyjaźń ludzi. Abyśmy umieli cieszyć się Bogiem i obecnością bliskich oraz małymi, najzwyklejszymi rzeczami.

Niech Bóg hojnie błogosławi Wam wszystkim w Nowym Roku.

Z Bogiem

Z pamięcią i modlitwą
O. Władysław Madziar SVD