26 kwietnia 2020

3 Niedziela Wielkanocna

  1. Dziś rozpoczyna się  12. Tydzień Biblijny. Zachęcam, aby indywidualnie i rodzinnie sięgnąć po Pismo święte i każdego dnia przeczytać choćby krótki urywek. Może to na przykład być fragment Ewangelii czytanej w czasie Mszy świętej w danym dniu. Łatwo go znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce „Czytania”. Krótki cytat z dzisiejszej Ewangelii znajduje się także na kartkach z numerami, które zabraliście przy wejściu.
  2. W Mszach świętych w naszej świątyni – według obowiązujących przepisów państwowych – może uczestniczyć obecnie 40 osób, nie licząc sprawujących posługę. Rozkład miejsc w naszym kościele pokazuje schemat umieszczony na drzwiach wejściowych i na naszej stronie internetowej. Do kościoła wchodzimy tylko głównym wejściem. Tam zabieramy kartkę z numerem i zajmujemy wyznaczone miejsce. Siadamy tylko tam, gdzie są numery, aby zachować odpowiedni dystans (ok. 2 m) od drugiej osoby. Jeśli nie ma już kartek z numerami miejsc, należy pozostać na zewnątrz kościoła i tam uczestniczyć we Mszy świętej. Wierni gromadzący się na sprawowaniu liturgii są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Z tego obowiązku w tym czasie jest zwolniony tylko ksiądz.
  3. Do Komunii świętej przystępują najpierw osoby przyjmujące Ciało Chrystusa na rękę, idąc procesyjnie środkiem kościoła. Pozostali, zachowując odpowiednie odległości, czynią to w sposób tradycyjny na stopniu komunijnym. Osoby uczestniczące we Mszy świętej na zewnątrz kościoła do Komunii przystąpią po błogosławieństwie końcowym, dlatego z kościoła wychodzimy bocznym wyjściem, aby mogły one swobodnie wejść do środka.
  4. Przyjęcie Komunii świętej poza Mszą świętą będzie możliwe dziś – podobnie jak w ubiegłe niedziele – do godz. 1800Ze spowiedzi można korzystać w salce przy zakrystii. Wchodzimy pojedynczo, żeby nie robić niepotrzebnego zgromadzenia w korytarzu.
  5. Nadal obowiązuje dyspensa naszego Metropolity od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej, a zatem nieobecność na Eucharystii nie powoduje zaciągnięcia winy.
  6. Na indywidualną modlitwę kościół będzie otwarty w poniedziałek, wtorek i środę od Mszy porannej do 1200, a w czwartek, piątek i sobotę od 1500 do Mszy świętej wieczornej.
  7. W tym tygodniu przypada 1. piątek miesiąca – okazja do spowiedzi w czwartek i w piątek od godz. 1700. Podobnie jak miesiąc temu nie będzie tradycyjnych odwiedzin chorych. Natomiast dla osób, które chcą skorzystać z posługi sakramentalnej, termin wizyty, po wcześniejszym zgłoszeniu, zostanie ustalony indywidualnie.
  8. W liturgii Kościoła obchodzimy:
    • w środę (29.04) święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy; dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej;
    • w piątek (1.05) wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika – na ten dzień nasz Metropolita udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych;
    • w sobotę (2.05) uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny; Msze święte o godz. 900 i 1200. Nie będzie już w tym dniu Mszy o 1800.
  9. Msze Święte w tym tygodniu będą:
    • Pon, Wt, Śr : 700
    • Czw, Pt : 1800
    • Sob, Ndz : 90i 1200
  10. Msza święta w intencji naszych strażaków i ich rodzin będzie w przyszłą niedzielę (3.05) o godz. 1200, w przeddzień święta ich Patrona – św. Floriana. Ze względu na obowiązujące ograniczenia w tej Mszy świętej będą uczestniczyli sami strażacy.
  11. Nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny rozpoczniemy w czwartek (30.04) po Mszy świętej o godz. 1800. Ze względu na panującą sytuację nie będzie procesji. Zachęcam do śpiewania Litanii Loretańskiej w domu w gronie rodzinnym.
  12. Bóg zapłać za posprzątanie kościoła. W tym tygodniu troskę o naszą świątynię powierzamy mieszkańcom od numeru 51 do 60. Bardzo dziękuję za Waszą dbałość o materialne potrzeby kościoła i wszelkie ofiary składane na ten cel. Na naszej stronie internetowej został umieszczony numer konta bankowego parafii. Być może dla wielu z Was możliwość składania ofiar tą drogą będzie wygodniejsza.
  13. Ogłoszenie z Gminy: Od 1 kwietnia br. mieszkańcy gminy Jabłonka biorą udział w obowiązkowym spisie próbnym przed zaplanowanym na 2021 r. Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 kwietnia br. Każdy mieszkaniec gminy może dokonać spisu we własnym domu, przy wykorzystaniu bezpiecznej aplikacji dostępnej na stronie internetowej spis.gov.pl., której wypełnienie trwa kilkanaście minut i jest bardzo proste. Mieszkańcy podają w spisie podstawowe informacje o sobie i swoich mieszkaniach. Wszystkie dane przekazywane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną i nie mogą zostać nikomu ujawnione. W tym trudnym czasie koronawirusa, zwracamy się do wszystkich mieszkańców gminy Jabłonka z prośbą o solidarność i udział w spisie próbnym, bo „Liczy się każdy”.